Jak być dobrym rodzicem Młodego Sportowca?

Rodzice pełnią niezwykle ważną funkcję w sportowym życiu dziecka.Uczestnictwo w treningach i kibicowanie mogą być jednak odbierane jako nieświadome wywieranie presji na małego sportowca. Tym, co wyróżnia rodzica deprymującego, jest porównywanie dziecka do innych zawodników i wytykanie jego niedociągnięć. Efekt? Zachwianie wiary w siebie. Jeżeli chodzi o rodzica wspierającego, będzie on chwalił dziecko i szczerze mu kibicował. Przed rozpoczęciem treningów, warto porozmawiać z maluchem, jakiego dopingu oczekuje. W ten sposób można mu pokazać, że trenowany przez niego sport jest dla rodziców bardzo ważny. Odpowiednie wsparcie obejmuje chwalenie za podejmowanie starań i kolejnych wyzwań oraz zauważanie każdych, nawet najmniejszych postępów. Rodzic wspierający zwraca uwagę na to, jakie postępy maluch zrobił od poprzedniego treningu. Dodatkowo pyta on pociechę, z czego jest najbardziej zadowolone i co najbardziej podobało mu się w danych zajęciach.
  • - Przekaż wsparcie i zrozumienie rozmawiając o emocjach. (wspieraj swoje dziecko w trudnych chwilach, dziecko nie zawsze wie czego chce, to rodzic musi wskazać dobrą drogę i dbać żeby dziecko na niej wytrwało).

  • - Każdy ma uczucia. (nie wymagaj od razu wielkich sukcesów sportowych, a wspieraj w pracy nad sobą, bo ona jest tu najistotniejsza).

  • - Słuchać = Potwierdzić. (Pamiętajmy, że naszym celem jest pozytywna komunikacja, która jest drogą dwukierunkową w związku z czym nie tylko musimy mówić ale tez słuchać).

  • - Zainwestuj w bycie cierpliwym. (Jako zapracowani rodzice mamy tak dużo do zrobienia. Podejmując próbę wygospodarowania czasu na rozmowę zamiast zawsze gdzieś sie śpieszyć, uzyskamy szanse nie tylko usłyszenia ale i zrozumienia tego, co dokładnie do nas mówią dzieci. Kiedy jesteśmy z jakiegoś powodu niecierpliwi tracimy prawie połowę docierających do nas bodźców. Pamiętajmy by nie przenosić atmosfery zabiegania, niecierpliwości i życia w pędzie na nasz czas z dzieckiem).

  • - Zgoda w niezgodzie. (Uwaga, uwaga, Rodzicu, Trenerze, Ciociu i Wujku, Czytelniku mój drogi, nawet jeśli nie zgadzasz sie z tym, co mówi dziecko, nie przerywaj mu by wyrazić swoją opinię. Bądź cierpliwy (pokaż mu jak to wygląda), wysłuchaj, zwróć uwagę na to, co dziecko próbuje wyrazić. Poczekaj aż skończy swoją wypowiedź, a wtedy podaj swoje powody dla których nie zgadzasz się z jego zdaniem, nie z nim).